המרחק הפיקודי, הידוע גם כדיסטנס, הוא מרכיב מהותי בתהליך ההכשרה בצבא שלנו

המושג שידוע בתור דיסטנס הוא מושג שמוכר היטב לכל חייל שעבר בצבא ההגנה לישראל. למעשה, המונח הנכון והנלמד בתהליכי הכשרת המפקדים השונים בצבא הוא מרחק פיקודי – מרחק שעליו יש לשמור בין מפקדים לפקודיהם, בעיקר בתהליכי הכשרה, בכדי ליצור סמכות והיררכיה ברורים, ולמנוע בעיות משמעת והפרות סדר. המסורות השונות הנוגעות לדיסטנס במערכת הצבאית הן מגוונות ביותר, וישנן יחידות ותהליכי הכשרה בהם הדיסטנס תופס חשיבות ומקום מרכזי ביותר בהוויה היחידתית. עם זאת, בניית הדיסטנס היא בסופו של דבר כלי, וכמו שהכלי הזה הוא אפקטיבי מאוד בתהליכי הכשרה, כך הוא משמעותי הרבה פחות (או לפחות משתנה משמעותית) בסופם – ובשלב זה מבצעים שבירת דיסטנס.

הסבר על כל מה שנוגע לשבירת דיסטנס, ועל הדרך להפוך אירוע שכזה לבלתי נשכח

שבירת דיסטנס היא גם כן אירוע שסביבו יש הרבה מאוד מסורות, ולא מעט אירועים בלתי נשכחים בין מפקדים לחיילים מתרחשים בסיטואציות שכאלה. חשוב להבין כי מדובר באירוע משמעותי ביותר עבור החיילים והמפקדים כאחד – שהתרגלו למרחק הפיקודי המפריד ביניהם בצורה ברורה, וכעת מתרגלים למצב חדש ומרגש במיוחד לשני הצדדים. לכן, רבים רוצים להפוך את האירוע הזה לבלתי נשכח, עם הפתעה מיוחדת, הטעייה של החיילים שלהם או מתנות ייחודיות במעמד זה. אחת הדרכים המעניינות והמרגשות ביותר לבצע שבירת דיסטנס היא באמת באמצעות מתנות אישיות או מחלקתיות בין המפקדים לחיילים – חולצות מודפסות, הקדשות אישיות שונות וכדומה.

מפקד טוב ידע לשמור על דיסטנס ומתח גבוה עד לרגע האחרון – ולשבור אותו בצורה בלתי נשכחת

מפקד טוב, בעיקר בתהליכי הכשרה, נמדד בין השאר גם ביכולת שלו לשמור על מתח מבצעי ועל אווירה משמעתית ומתוחה עד הרגע האחרון שלו בתפקיד, ולמעשה למנוע אס"ק (אווירת סוף קורס) גם כשזו מתבקשת. כל בניית המתח והדיסטנס הם בסופו של דבר, כאמור, כלי – וכאשר הכלי הזה מפסיק להיות נחוץ, מן הראוי שלפחות ננפץ אותו בצורה בלתי נשכחת. שבירת הדיסטנס, הטעימה הראשונה של החיילים מהמערכת הצבאית האמיתית והאנושית יותר – צריכה ויכולה להיות אירוע בלתי נשכח, אם משקיעים בו בצורה נכונה.