מסלול קרבי מגיע לשיאו בדרך כלל בתרגיל או במסע. את סוף המסלול נהוג לציין באמצעות הדפסת חולצות מיוחדות, שיכולות להיות בעל מסר הומוריסטי או משעשע. המטרה העיקרי של חולצת סוף מסלול היא לשמש כמזכרת עבור החיילים. חולצה איכותית וברמה גבוהה יכולה ללוות חיילים משוחריים לאורך שנים. יש לה ערך נוסטלגי גבוה ובדרך כלל היא גם נשמרת בקפידה.

בנוסף, רוב החיילים מדפיסים סוגים שונים של חולצות סוף מסלול. ההבדלים בין הסוגים באים לידי ביטוי באורך החולצה ובצבע. ההדפס על החולצה הוא היחיד שנשאר אחיד כי יש לו את המשמעות הגדולה ביותר עבור החיילים.

יש הרבה סיבות בגללן כדאי להשקיע בהדפסה איכותית של חולצת סוף מסלול. קודם כל, רק מי שעבר את המסלול הקשה והמאתגר יכול להעריך מזכרת מן הסוג הזה. החולצה היא דרך מצוינת לייצר חוויות משותפות ולהיזכר במסלול גם שנים רבות אחרי שהוא מסתיים. שנית, החולצה מעניקה תחושה של גאווה גם עבור החיילים וגם עבור המפקדים או הקצינים. בעזרת החולצה ניתן ליצור גיבוש בין מחזורי גיוס ולהגביר אצלם את המוטיבציה. חולצת סוף מסלול היא מסורת שנשמרת שנים ארוכות בצה"ל ואין סיבה לוותר עליה.

איפה מדפיסים חולצת סוף מסלול?

יש כמה שלבים שצריך לעבור כדי להדפיס חולצת סוף מסלול ברמה גבוהה. בשלב הראשון מחליטים מה יהיה ההדפס על החולצה. ההדפס יכול להיות מורכב רק מציור, רק מטקסט או משילוב בין שניהם. בדרך כלל מדפיסים על החולצה אירוע מרכזי שהתרחש במהלך המסלול ומוסיפים בחלק הקדמי את מחזור הגיוס ואת סמל היחידה. בשלב השני יש ליצור קשר עם בתי דפוס ולקבל הצעת מחיר מסודרת על כמות חולצות.

חשוב מאוד לבחור בית דפוס שמסוגל לעמוד בלוח זמנים כדי להבטיח שהחולצות יהיו מוכנות לקראת האירוע. אפשר לחלק את המסלול בטקס הסיום או להמתין לחזרה של החיילים לבסיס או לגדוד. מומלץ גם להכין כמות גדולה יותר של חולצות בהשוואה למספר החיילים, על מנת לוודא שאף אחד לא מסיים מסלול ונשאר בלי מזכרת.